Felülvizsgálat, villamos berendezések tűzvédelmi felülvizsgálata
EBF – erősáramú villamos berendezések szabványossági – tűzvédelmi felülvizsgálata
Tatabánya és Komárom-Esztergom megye vállalkozásai legnagyobb megrendelőink
Erősáramú berendezések szabványossági – tűzvédelmi felülvizsgálatának szükségességét és gyakoriságát a 54/2014. (IX. 5.) BM számú rendelettel kiadott Országos Tűzvédelmi Szabályzat határozza meg. A 54/2014. (XII. 6.) BM számú rendelettel kiadott Országos Tűzvédelmi Szabályzat 213.§ alapján:
- A kisfeszültségű erősáramú villamos berendezések időszakos tűzvédelmi felülvizsgálata
- § (1) Az időszakos tűzvédelmi felülvizsgálat a lakóépületek – kivéve a fázisonként 32 A-nél nem nagyobb névleges áramerősségű túl áramvédelem utáni áramköröket –, közösségi, ipari, mezőgazdasági és raktár létesítmények,
továbbá lakókocsik, kiállítások, vásárok és más ideiglenes, vagy áthelyezhető építmények, valamint a kikötők következő villamos berendezéseire terjed ki: - a) váltakozó áram esetén 1000 V-ot, egyenáram esetén 1500 V-ot meg nem haladó névleges feszültségű áramkörök,
- b) a készülékek belső áramkörét kivéve, minden olyan áramkör, amely legfeljebb 1000 V feszültségű villamos berendezésből származó, de 1000 V-nál nagyobb feszültségen működik, különösen kisülő lámpa-világítás, elektrosztatikus szűrőberendezés áramköre, távközlés, jelzőrendszer, vezérlés rögzített energiaátviteli, erősáramú táphálózata és
- c) szabadtéren elhelyezett minden fogyasztói berendezés.
(2) Az alcím előírásai nem vonatkoznak
- a) az új berendezések üzembe helyezése előtt vagy üzembe helyezése során szükséges vizsgálatra,
- b) az áramszolgáltatói elosztóhálózatokra, a vasutak munkavezetékeire, a járművek villamos berendezéseire és a bányák mély szinti, föld alatti erősáramú berendezéseire, továbbá az olyan hordozható berendezésekre, amelyekben bányák mély szinti, föld alatti erősáramú berendezéseire, továbbá az olyan hordozható berendezésekre, amelyekben az áramforrás a berendezés részét képezi.
(3) Nem vonatkozik ezen alcím azokra a gyógyászati berendezésekre, amelyek villamos áramnak a gyógyászati kezeléshez történő felhasználására szolgálnak, továbbá a villamos vontatás készülékeire, beleértve a vasúti járművek villamos szerkezeteit és a jelzőkészülékeket, az autók villamos szerkezeteire, beleértve a villamos autókat, a hajófedélzeti, mobil és rögzített partközeli létesítmények villamos berendezéseire, a repülőgépek villamos berendezéseire, azokra a közvilágítási villamos berendezésekre, amelyek a közcélú hálózat részei.
- § (1) A villamos berendezés használatbavételét követően a berendezés üzemeltetője, ha jogszabály másként nem rendelkezik,
- a) 300 kilogrammnál vagy 300 liternél nagyobb mennyiségű robbanásveszélyes osztályba tartozó anyag gyártására, feldolgozására, tárolására, felhasználására szolgáló helyiség vagy szabadtér esetén legalább
3 évenként, - b) egyéb esetben legalább 6 évenként
a villamos berendezés tűzvédelmi felülvizsgálatát elvégezteti, és a tapasztalt hiányosságokat a minősítő iratban a felülvizsgáló által meghatározott határnapig megszüntetteti, melynek tényét hitelt érdemlő módon igazolja.
(2) A tűzvédelmi felülvizsgálat szempontjából a naptári napot kell figyelembe venni.
(3) A telep- vagy működési engedélyhez, bejelentéshez kötött átalakítás vagy rendeltetésváltás során a helyiségben, épületben elhelyezett villamos berendezéseken a berendezés üzemeltetője a tűzvédelmi felülvizsgálatot elvégezteti, ha az új rendeltetéshez a jogszabály gyakoribb felülvizsgálatot határoz meg.
(4) A villamos berendezések tűzvédelmi felülvizsgálata, a berendezés minősítése a létesítéskor érvényes vonatkozó műszaki követelmény szerint történik.
(5) A felülvizsgálat része a villamos berendezés környezetének értékelése és a hely robbanásveszélyes zónabesorolásának tisztázása.
(6) A felülvizsgálat kiterjed azokra a hordozható berendezésekre is, amelyeket az üzemeltető nyilatkozata szerint a technológiából adódóan rendszeresen használnak.
A helyszíni felülvizsgálat után a SZABVÁNYOSSÁGI – TŰZVÉDELMI MINŐSÍTŐ ÍRAT az MSZ HD 60364, MSZ 2364, MSZ 1600 és MSZ 10900 számú szabvány, valamint 54/2014.(XII.6.) BM rendelet kiadott Országos Tűzvédelmi Szabályzat figyelembevételével készül.
A 54/2014.(XII.6.) BM (OTSZ) rendelet írja elő a létesítés utáni első ellenőrzést (felülvizsgálatot) és az erősáramú berendezések időszakos szabványossági felülvizsgálatát. Műszaki vonatkozásban az MSZ HD 60364, MSZ 2364, MSZ 1600 és az MSZ 10900 szabvány előírásai a mértékadóak. A felülvizsgálat során a létesítéskor érvényes szabvány előírásokat kell figyelembe vennünk. A villanyszerelés során a villanyszerelő a tervek vagy terv nélkül a vonatkozó szabványok előírásai alapján szereli meg a létesítményt, melynek meg kell felelnie a mindenkori műszaki és biztonságtechnikai előírásoknak is.
Az elkészített MINŐSÍTŐ ÍRATOK plombázott kivitelűek, melyek tartalmazzák a felülvizsgálat alapját képező szabványokat és rendeleteket, a helyiségek illetve szabadterek tűzveszélyességi besorolását, azok jellegét, a felülvizsgálat alkalmával elfogadott különféle bizonylatokat, a villamos berendezések minősítését. Az erősáramú villamos berendezések szabványossági – tűzvédelmi felülvizsgálata kiterjed azok védettségi állapotának ellenőrzésére, valamint a vezetékek és kábelek szigetelés ellenőrzésére, ellenállásának mérésére.
- Az elvégzett szigetelési ellenállás méréseket mérési jegyzőkönyvbe foglaljuk, melyeket a MINŐSÍTŐ ÍRAT külön fejezete tartalmaz.
- Az erősáramú villamos berendezések szabványossági – tűzvédelmi felülvizsgálata alkalmával elkészítjük azok egyvonalas kapcsolási rajzait, melyeket az átadott minősítő iratokhoz csatolunk.
- Az egyvonalas kapcsolási rajzok táblázatában kiértékeljük a leágazást villamos biztonságtechnikai szempontból.
- Megállapítjuk a szükséges biztosítókat, kapcsolókat, vezetékeket, hő kioldókat.
- A hő kioldók esetén javaslatot adunk azok helyes értékére és beállítására.
- A táblázat megjegyzés rovatában – a minősítő irattal megegyező számozás alatt – javaslatot teszünk a leágazás szabványos létesítésre.
Akik már megtiszteltek bizalmukkal
Budapest, Tatabánya, Fejér megye, Komárom-Esztergom, Pest megye lakossága És Vállalkozásai
Tisztelettel:
Jávorszky Csaba
egyéni vállalkozó
+36/ 30/937-40-69